Urla Yapılacak Şeyler

Sahil kıyısında yer alan ilçelerden biri olan Urla, yaz sezonunda yerli turistler kadar yabancı turistlerin de tercih ettiği tatil bölgelerinden biridir.

Urla Yapılacak Şeyler

Sahil kıyısında yer alan ilçelerden biri olan Urla, yaz sezonunda yerli turistler kadar yabancı turistlerin de tercih ettiği tatil bölgelerinden biridir.

Urla Yapılacak Şeyler

İzmir -Urla'da tatil yapmayı planlıyorsanız hemen söyleyelim; bu şirin tatil bölgesinde bir an bile sıkılmaya vaktiniz olmayacak. Urla, tarihiyle ve doğal güzellikleriyle unutulmaz bir tatil yapmanızı sağlayacak. Urla'ya gidip de yapılmadan dönülmemesi gereken aktiviteleri bir liste haline getirmeyi sakın unutmayın.

Urla'nın en önemli tarihi kalıntılarına sahip noktası Klazomenai Antik Kenti'dir. İyon kentlerinden sadece biri olan Klazomenai Antik Kenti'nde yapılan arkeolojik kazılarda el havanları, öğütme taşları, çok sayıda fırın ve ocak gün yüzüne çıkarılmıştır. Zengin bir kalıntıya sahip olan antik kentin bazı kalıntıları Karanti'na Adası'nda yer alıyor.

Karantina Adası'na geçmeden ve adanın doğasını keşfetmeden Urla'dan kesinlikle ayrılmayın. Osmanlı döneminde bulaşıcı hastalığa kapılanların tedavi edildiği bir nokta olmasından dolayı isminin Karantina olarak anılmasını sağlayan adada büyük bir hastane bulunuyor. Karantina Adası'nın doğal güzelliklerini keşfetmeden tatilinize son vermeyin.

Çeşmealtı'nda yer alan Güvendik Tepesi'ni çıkıp İzmir Körfezi'nin tüm güzelliğine şahit olabilirsiniz. Güvendik Tepesi, turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen noktalar arasında. Tepede İzmir Körfezi'ne karşı piknik yapmayı da sakın ihmal etmeyin.

Urla'nın sahip olduğu tertemiz denizinde yüzerek tüm yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Ege Denizi'nin sıcak kumsallarında, şehrin tüm karmaşasından uzaklaştığınız Urla tatilinizde sizleri dinlendirecek en keyifli aktivite şüphesiz ki denizde doyasıya yüzmek olacak.

Ege mutfağının birbirinden güzel lezzetlerini Urla'da tadabilirsiniz. Zeytinyağlıların ve otların ön planda olduğu bölgede kuzu kol sarma ve çalkamayı kesinlikle denemelisiniz. Bu arada güzel bir akşamda denize karşı rakı-balık yapmayı da ihmal etmeyin.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Bölgede Son YorumlananlarKelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Bölge: Urla

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Urla Yapılacak Şeyler

Toplam 1 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Lütfen seçiniz
  • En uygun sonuca göre listele En uygun sonuca göre listele
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

  • Aktivite - Eğlence
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Urla'nın binlerce yıllık tarihindeki gerçek merkezi, Yorgo Seferis'ten Tanju Okan'a kadar, nice büyük insanı, sanatçıyı kendine aşık etmiş bir merkez Urla'nın İskele Mahallesi… Hani Ege\'nin sınırlara sığmayan bir ruhu vardır ya, hani bu topraklarda Rumlar ve Türkler beraber rakı içip, tavla oynamış ve yüzlerce yıl beraber yaşamıştır ya… Öyle bir ruhu var İskele'nin.

Yıllarca sessiz, sakin ve kendi kabuğundaki bu tarihi yer, şimdi yavaş yavaş kapılarını açıyor, hak ettiği ünü tekrar kazanmaya başlıyor. Nasıl hak etmesin? Nobel ödüllü bir yazar Yorgo Seferis'in evi bile orda. Tanju Okan burada şifasını aramış, dünyanın en eski zeytinyağı üretim tesisleri burada kurulmuş.. Şaka değil, 3000 yıllık zeytin yağı tesisleri çıkıyor kazılardan.

Yıllardan beridir ziyaret edip, İstanbul'un ve İzmir'in karmaşasından kaçmaya gelirim buraya… İskele merkezde Tanju Okan'ın heykelinin olduğu parka varmadan, bir limanı vardır. Balık restoranları, dükkanlar. Küçük bir mezat vardır orda. Sabah 7\'de balıkçılar sabaha karşı tuttukları tazecik balıkları, ahtapotları, karidesleri açık artırmayala satarlar. Arkadaş ortamı gibidir. Herkes birbiriyle akraba, herkes kardeş…

Hemen bu mezatın yanında Batis'in Kahvesi vardı, neredeyse 200 yıllık. Zamanında depo olarak da kullanılmış, önemli bir uluslararası ticaret limanı olan İskele Limanı'nın bugüne kadar hayatta kalmış tek simgelerinden biri. Yıkık dökük, çökmek üzere olan bir binaydı. Nice sonra birileri akıl etti bu güzelim yapıyı restore etmeyi. Yıllarca restorasyonda kaldı. Bütün kasaba, bütün iskeleye gönül verenler heyecanla beklediler orataya çıkacak yapıyı.

Geçen hafta yine birazcık olsun huzur bulmaya ve belki 1-2 tek atmaya tekrar İskele'ye gittim. Dolaşırken bir süredir açılmasını beklediğim yer açılmış! “'BATİS”' olmuş adı, zaten başka birşey olsaydı biraz burukluk kalırdı içimde… İçeri girdim, o kadar güzel olmuş ki… Taştan duvarlar, tahta pergolelere dolanmış sarmaşıklar… Yerlerdeki döşemelere kadar herşey tarihi mekanın ruhuna zarar vermeyecek şekilde yapılmış, inşa edilmiş. Mekanın içinde deniz ürünleri restoranı var. Ancak zannetmeyin bildiğiniz mekanlardan. İzmir'in hiç bilmediği deniz ürünleri Selanik'ten getirilmiş bir şef tarafından pişiriliyor ve tattığınız yemekleri mutlu bir aşinalıkla karşılıyorsunuz. Kendi mürekkebinde marine edilmiş sübye mesela… Tam rakılık.

Aynı yapının içinde, bir adet brasserie restaurant, bir adet pastane ve bar var! Dışarıdan küçük görünen bu mekan öylesine güzel bölünmüş ve işlevsel kullanılmış ki. Bir odadan geçerken yerdeki cam pencereyi fark ediyorsunuz, hemen alt kattaki şarap mahzeni görünüyor. İnip istediğiniz şarabı seçebilmeniz mümkün bu zengin ve bir o kadar dekoratif mahzenden.

Mekan hemen deniz kenarına açılıyor… Buradaki masalarda isterseniz çayınızı, isterseniz rakınızı ya da kokteylinizi yudumlayabilrisiniz. Üst katlarda da 8 odalık bir butik otel hizmete girecekmiş ancak mekanın işletmecileri otelin tamamlanmasının biraz daha zaman alacağını söylediler. Bu odalar da tamamlandığında benim artık İskele'deki adresim belli olmuştur. Zira pencereleri açıp balkonlara çıktığınızda gördüğünüz manzara ayaklarınızı yerden kesmeye yetiyor. Benim gibi şehirden 1-2 gün kaçıp huzur bulmak isteyenler için bir vaha burası!

Tek tek ayrıntılara girmeyeceğim ancak kesinlikle gezip görmeniz gereken, gördüğünüz zaman da tekrar tekrar gidip sevdiklerinizle de paylaşmak isteyeceğiniz bir yer olmuş burası. Belki romantik bir evlilik yıl dönümünü burada kutlamak isteyebilirsiniz…

Kısacası, yıllardır gidip bir tatlı huzurundan almaya çalıştığım İskele'de artık çok güzel ve ilçenin tarihiyle uyuşan bir mekan var. Umarım yakın zamanda hak ettiği yere gelir ve dostlarımızda burada uzun yıllar güzel anılar biriktiririz.